Blog
Kryteria wyboru komory laminarnej
Komora laminarna jest urządzeniem wykorzystywanym do pracy laboratoryjnej w warunkach sterylnych. Zachodzi w niej laminarny przepływ jałowego powietrza, poddanego wcześniej działaniu filtra HEPA. Jałowe powietrze wydostające się z komory tworzy barierę, która utrudnia wniknięcie do komory przetrwalnikom bakterii oraz zarodnikom grzybów.
Jak zbudowany jest mikser recepturowy?
Prowadzenie apteki związane jest z zakupem wysoce wyspecjalizowanych sprzętów laboratoryjnych i urządzeń pozwalających na, chociażby sporządzanie lekarstw, medykamentów leczniczych na receptę. Współcześnie praktycznie każda z aptek ma na wyposażeniu wygodne i szybkie w przygotowaniu urządzenia zwane mikserami recepturowymi.
Dlaczego loża laminarna to ważny element wyposażenia aptek?
Z jednej strony apteka to miejsce, w którym często przebywają osoby będące nosicielami drobnoustrojów chorobotwórczych, a więc w przestrzeni tej występuje zwiększone ryzyko zakażenia się tą czy inną chorobą (na przykład grypą przez drogę kropelkową). Jednak z drugiej strony apteka to także miejsce, w którym przygotowuje się niektóre leki. Muszą więc być w niej zachowane wszystkie zasady dotyczące czystości i sterylności, których wymaga wytwarzanie preparatów medycznych.
Zasady działania miksera recepturowego
Technika rewolucjonizuje wszystkie sfery życia, w tym także i farmaceutykę. Kiedyś do przygotowywania leków w aptece wykorzystywane były porcelanowe moździerze. To właśnie w nich rozdrabniano substancje tłuczkiem, by potem połączyć je w zupełnie nową całość. Dziś takie rozwiązanie to już pieśń przeszłości. Aptekarze do wytwarzania leków w swoim miejscu pracy wykorzystują miksery recepturowe inaczej zwane też unugatorami. Na czym dokładnie polega ich działanie?
Jaki sprzęt jest niezbędny do sporządzania leków recepturowych?
Izbę recepturową można z pewnością nazwać sercem każdej apteki. To właśnie w tym pomieszczeniu przygotowywane są leki dla pacjentów. Izby recepturowe zgodnie z przepisami muszą być wydzielone spośród pozostałych pomieszczeń w aptece, mieć powierzchnię dostosowaną do wymagań tego pomieszczenia, a także umożliwiać utrzymanie czystości. Znajduje się w nich również specjalistyczny sprzęt i wyposażenie, dzięki którym możliwe jest funkcjonowanie apteki.